عیب یابی شوفاژ چگونه انجام می گیرد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانید نقص عملکرد شوفاژ یک ناراحتی اساسی است که می تواند یک خانه را تا زمانی که مشکل برطرف نشود ، به یک یخچال تبدیل کند.
به دلیل فشار زیاد و درجه حرارت در سیستم شوفاژ ، بسیاری از نقص ها نیاز به تخصص یک متخصص ماهر دارد. هر چند برخی از مشکلات شوفاژ  وجود دارد که ممکن است توسط صاحب خانه عیب یابی شوفاژ  انجام شده و برطرف شود. از طریق این راهنمای عیب یابی شوفاژ و یا عیب یابی رادیاتور ، مطلب را  بخوانید تا ببینید که آیا می توانید خودتان مشکل را برطرف کنید یا بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید.

عیب یابی شوفاژ( رادیاتور) و نحوه برطرف کردن آن

عیب یابی شوفاژ

عیب یابی شوفاژ( رادیاتور) و نحوه برطرف کردن آن

همانطور که می دانید دیگ های بخار اصلی ترین کار را در عملکرد یک شوفاژ ایفا می کنند. و آب باید درون دیگ های بخار به درجه حرارت دلخواه رسیده و به رادیاتور ها هدایت شده و  منزل را گرم نگه دارد . پس مهمترین عیبی که ممکن است شوفاژ ها را تهدید کند می تواند اختلال در عملکرد دیگ بخار و بویلر ها باشد . از جمله این عیب ها عبارتند از:

· دیگ بخار گرمای زیادی تولید نمی کند

دلایل زیادی وجود دارد که یک دیگ بخار گرما را تأمین نمی کند. ابتدا با دلایل مشترک و رفع آن از جمله ترموستات شروع کنید و نکات عیب یابی شوفاژ را به شرح زیر ادامه دهید.

ترموستات : اولین چیزی که باید در هنگام عیب یابی شوفاژ و عیب یابی رادیاتور بررسی کنید ، تنظیم ترموستات است. اطمینان حاصل کنید که ترموستات در حالت “گرما” قرار دارد و تنظیم بالاتر از دمای اتاق است. اگر از ترموستات دستی قدیمی استفاده می کنید ، باید تنظیمات آن خاموش باشد.
جعبه فیوز یا صفحه مدار : جعبه فیوز یا پانل مدار را برای فیوز منفجر شده یا خراب شده بررسی کنید.
مشعل : اگر دیگ بخار از مشعل  استفاده می کند ، بررسی کنید تا روشن شود. اگر اینگونه نباشد ، ممکن است سعی کنید آن را به صورت دستی روشن کنید ، اما نقص با ترموکوپل – مؤلفه ای که به طور خودکار گاز را خاموش می کند – یک دلیل شایع است. همچنین ممکن است هوا از یک مهر و موم معیوب مشعل عبور کرده و آن  را خاموش کند.
جرقه زنی سطح داغ : احتراق سطح گرم معمولاً تا پنج سال طول می کشد. برای جلوگیری از این شرایط دستگاه باید در واقع هر سه سال در طول مراقبت های پیشگیرانه حرفه ای تعویض شود. این یک بخش گران نیست ، اما برای رفع آن باید ببا ماخصصین آلفا تهویه تماس بگیرید.
پمپ گردش آب :پمپ گردش آب را بررسی کنید تا ببینید کار می کند. اگر پمپ خنک باشد و احساس نکنید که می توانید آن را کار کنید ، ممکن است فیوز منفجر شود. اگر پمپ گرم است ، ممکن است نقص با موتور ، پمپ یا خازن کار باشد.

· سردی رادیاتور ها

همچنین در پی یافتن  راه حلی برای عیب یابی شوفاژ و عیب یابی رادیاتور  ممکن است در مواقعی که بقیه سیستم دیگ بخار کار کند ، یک یا چند رادیاتور که گرما تولید نمی کنند ، روبرو شوید. اگر مطمئن هستید که شیر رادیاتور را به طور صحیح تنظیم کرده اید تا گرما ایجاد شود ، مشکل ممکن است با یک گردش آب معیوب ایجاد شده باشد ، که باعث می شود مناطق خاصی از آب گرم دریافت نکنند. همچنین ممکن است لجن ، رسوب یا خوردگی در لوله ها وجود داشته باشد و باعث اختلال شود.

· لوله کشی شوفاژ

کانال های لوله میعانات (آبی که از سرد شدن بخار بدست می آورد) از سیستم دیگ بخار تا زهکشی که در خارج از خانه قرار دارد ، میعانات می شوند. گاهی اوقات یخ شکل می گیرد و به تدریج یک سد یخ درون لوله ایجاد می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، دیگ بخار اتوماتیک خاموش می شود. تا زمانی که یخ لوله از بین نرود ، دیگ بخار مجدداً راه اندازی نمی شود. این نکات ذوب را امتحان کنید:

اگر تجمع یخ را در انتهای لوله در نزدیکی زهکشی مشاهده نمی کنید ، مکان منطقی بعدی برای تجمع یخ در آرنج یا خم است.
پس از تعیین موقعیت مکانی ، می توانید سطل آب داغ را روی لوله بریزید تا زمانی که یخ ذوب شود. از آب جوش استفاده نکنید ، زیرا ممکن است لوله را ترک کند.
از طرف دیگر ممکن است لوله را در یک بسته گرمایی یا بطری آب گرم بپیچانید.
پس از آب شدن یخ ، کتابچه راهنمای دیگ بخار راجع به تنظیم مجدد مدل خود بخوانید.

· صداهای عجیب شوفاژ

سر و صداهای دیگ بخار بسیار متداول است ، اما بعضی اوقات هنوز هم آزار دهنده هستند و از عیب های شوفاژ محسوب می شوند و باید برای رفع این مشکل از راهنمای  عیب یابی شوفاژ و عیب یابی رادیاتور استفاده کرد . اگر دیگ شما کوبیده است ، مقیاس آهک روی مبدل حرارتی وجود دارد که نیاز به تمیز کردن دارد. همچنین پس از تمیز کردن کارایی بیشتری خواهد داشت. اگر لوله های شما آب راکت ایجاد می کنند ، ممکن است آب اضافی در خطوط برگشتی یا پمپ گردش آب معیوب به دام بیفتد.

در حالی که اکثر مشکلات نویز باعث نمی شود که یک دیگ بخار به طور ناگهانی متوقف شود ، از متخصصین آلفا تهویه بخواهید تا مشکل را برطرف کند و مشکلات دیگ بخار را برای بهره وری بهتر گرمایشی و طول عمر بیشتر دیگ بخار تعمیر کند.

· نشت اب

بلافاصله باید نشت آب کنترل شود. اگر آب در اطراف دیگ نشت می کند ، فوراً با یک متخصص  تماس بگیرید. تجمع آب در اطراف رادیاتور ممکن است نشان دهنده شیر معیوب ، پمپ معیوب یا مشکل دیگر باشد. شایع ترین علت آن می تواند مهر و موم پمپ شکسته یا شیر فشار برای نشت و چکه باشد. اگر نشت از شیر فشار باشد ، ممکن است به دلیل فشار زیاد در دیگ بخار باشد. اما اگر از روی پمپ باشد ، ممکن است فرسوده شده باشد و نیاز به تعویض فوراً داشته باشید. بنابراین ، در این موارد می توانید با مهندس ثبت شده آلفا تهویه تماس بگیرید تا مشکلات نشتی و ریزش دیگ را برطرف کنید.

· فشار دیگ بخار کم

اگر فشار سنج در زیر نوار ۱ در حال نوسان است ، باید مطمئن باشید که با فشار پایین دیگ بخار آسیب دیده است و مطمئن باشید سیستم های گرمایشی مرکزی به درستی کار نمی کنند. موارد زیر برخی از دلایل فشار پایین دیگ بخار است:

نشت آب در سیستم دیگ بخار
دریچه کاهش فشار آسیب دیده
رادیاتورهای شکسته
دستورالعمل مندرج در دفترچه راهنمای سیستم گرمایشی را برای عملکرد صحیح دیگ بخار رعایت کنید و در صورت کار نکردن دیگ بخار و قادر نبودن به برطرف کردن مشکلات بهتر است با مهندس ثبت شده  ما تماس بگیرید.

آیا باید دیگ بخار را تعویض کنیم؟

تعویض دیگ بخار شوفاژ

عیب یابی شوفاژ و نحوه برطرف کردن آن

اگر دیگ بخار شما بیش از ۱۰ سال پیش نصب شده بود ، زمان آن است که یک دیگ جایگزین را در نظر بگیرید. دیگهای قدیمی تر حساس به نقص هستند و به همان اندازه کارآمد کار نمی کنند که قبلاً انجام داده بودند. اقدام نکردن منجر به گسلی بیشتر و بیشتر و در نهایت دیگ شکسته خواهد شد.
یک دیگ بخار با نام تجاری جدید اغلب با قطعات و ضمانت نیروی کار همراه خواهد بود ، به شما کمک می کند تا قبض های گرمایشی خود را پایین بیاورید و از همه مهمتر ، خانه شما را ایمن تر کنید.

نحوه تعویض دیگ بخار شوفاژ

عیب یابی شوفاژ و نحوه برطرف کردن آن

برای مشاوره بیشتر در مورد عیب یابی شوفاژ، عیب یابی رادیاتور و البته تعمیر شوفاژ در خانه در هر کجا از تهران که هستید می توانید با متخصصین ما در آلفا تهویه ارتباط برقرار نمایید تا با صرف کمترین زمان نیاز شما را تامین نمایند.