مقاله امروز تحت عنوان ” موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟ “ برای آگاهی و شناخت بیشتر شما عزیزان گردآوری شده است زیرا هرچه شناخت  شما نسبت به ساختار موتور خانه بیشتر شود به روند تعمیر موتور خانه و نگهداری موتور خانه کمک شایانی می شود پس با ما همراه باشید تا شما را به طور کامل با موتور خانه و طرز کار آن آشنا ساریم.

موتورخانه چیست؟

موتور خانه چیست؟

موتورخانه چیست؟

موتورخانه چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت برای داشتن یک موتورخانه یا به اصطلاح مکانیکال روم باید فضا و یا یک اتاق را اشغال کرد که تجهیزات موتورخانه را در آنجا جای دهیم ممکن است در نگاه اول یک موتورخانه  در ذهن شما نمادی از پیچیدگی باشد و به همین دلیل بی هیچ حرفی از کنارش بگذرید اما می توان گفت موتور خانه ها در بیشتر ساختمان ها، آپارتمان ها، کارخانجات و … جهت استقرار تجهیزات و تاسیسات مکانیکی و الکتریکی، سیستم های سرمایشی و گرمایشی  در نظر گرفته می شوند. هر چه ساختمان و صنایع مورد نظر بزرگتر باشد جایگاه بزرگتری نیز برای موتور خانه ها تعبیه می شود. به تعبیری می توان تعریف موتورخانه را اینگونه بیان کرد که موتورخانه ها فضایی برای کنترل بهتر تجهیزات و  دستگاه های مکانیکی و الکتریکی و سیستم های سرمایشی و گرمایشی هستند.

تاریخچه موتورخانه

تاریخچه موتورخانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

موتورخانه ها همانند مغز و قلب یک ساختمان اند. در زمان های گذشته جایگاه موتور خانه بیشتر در پایین ترین طبقات ساختمان ها بود اما امروز با بروز شدن  سیستم ها و وارد شدن سیستم های از جمله چیلر و مینی چیلر و … می توان موتور خانه ها را روی پشت بام نیز تعبیه کرد.  موتور خانه ها در بیشتر مواقع شامل اجزایی از جمله: چیلر، دیگ یا بویلر، پمپ، لوله، مشعل، برج خنک کننده، منبع  انبساط،  سختی گیر و … می شوند.

اجزای تشکیل دهنده موتور خانه

موتور خانه ها از اجزا و تجهیزات زیادی تشکیل می شوند که در اینجا به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

۱٫  دیگ یا بویلر در موتور خانه

دیگ یا بویلر در موتور خانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

مولد های گرمایی در موتور خانه ها را دیگ  یا بویلر تشکیل می دهند. دیگ ها به سه نوع آب گرم، آب داغ و بخار بر اساس نوع مصرف تقسیم می شوند و مطابق با نام دیگ ها آب درون آنها گرم، داغ و یا بخار  می شود. دیگ ها از نظر جنس ساخت در دو نوع چدنی و فولادی عرضه می شوند.

۲٫  چیلر در موتورخانه

چیلر در موتور خانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

چیلر ها در دو مدل تراکمی و جذبی عرضه می شوند که بیشتر سازندگان، ساختمان داران و البته خریداران مدل جذبی چیلر را انتخاب می کنند چرا که چیلر های جذبی از انرژی حرارتی مصرف کرده و کم صدا و بدون لرزش هستند اما مدل تراکمی چیلر مصرف برق بسیار بالایی دارد. همچنین چیلر های جذبی از نظر اقتصادی و هم چنین هزینه های نصب و تعمیر بسیار به صرفه تر از چیلر های تراکمی اند.

۳٫ پمپ در موتور خانه

پمپ در موتورخانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

از وظایف پمپ می توان به انتقال آب با ایجاد فشار اشاره کرد پمپ ها دارای ابعاد و ظرفیت های مختلفی هستند که اساس کار آنها انتقال آب گرم شده توسط دیگ ها به خطوط لوله است.

۴٫ لوازم توزیع گرما و سرما در موتورخانه ها

لوازم توزیع گرما و سرما در موتورخانه ها

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

توسط دیگ ها و چیلر ها آب گرم و سرد تولید می شود و این آب گرم و سرد در موتور خانه ها  باید از شبکه های انتقال عبور کرده و به وسایل توزیع گرما و سرما برسند. همانطور که می دانید عمل تهویه مطبوع  ساختمان ها باید توسط وسایل توزیع  گرما و سرما مانند فن کویل و هواساز انجام گیرد پس دریافتیم که گرما و سرمای مورد نیاز این وسایل در موتور خانه ها تولید می شود.

۵٫ مشعل

مشعل موتورخانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

بر روی دیگ ها مشعلی به منظور تولید حرارت و گرما نصب می شود که در اکثر مواقع سوخت این مشعل ها از گاز و گازوییل می باشد. پس نتیجه می گیریم انرژی حرارتی برای داغ و یا گرم کردن دیگ های درون موتورخانه توسط مشعل ها فراهم می شود.

۶٫ منبع انبساط موتورخانه

منبع انبساط موتورخانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

در تجهیزات موتورخانه ها باید قطعه ای از لوله ها محافظت کرده و مانع از ترک خوردگی آنها در اثر انبساط حجمی شود که نام آن قطعه منبع های انبساط است. منبع های انبساط در دو نوع باز و بسته ساخته شده و در صورتی که آب سیستم تمام شود آب موجود در منبع انبساط به سیستم منتقل خواهد شد.

۷٫  کلکتورها در موتورخانه

کلکتورها در موتورخانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

وظیفه اصلی کلکتور در موتورخانه تقسیم و توزیع آب است. کلکتورها از لوله های بزرگ تشکیل شده اند که انشعابات زیادی روی آنها قرار می گیرد. کلکتورها روی دیگ و پمپ و تمامی قسمت هایی که قصد توزیع آب به چندین محل را دارند نصب می شوند.

۸٫ سیستم سرمایشی موتورخانه

سیستم سرمایشی موتورخانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

همانطور که تاکنون خواندیم روی صحبتمان با سیستم گرمایشی موتور خانه بود . اکنون نوبت به آن رسیده مختصری راجع به سیستم سرمایشی موتور خانه ها صحبت کنیم . برای تامین آب مورد نیاز سیستم سرمایشی از چیلر ها استفاده می شود همانطور که برای تامین آب گرم از دیگ ها استفاده شد .

انواع موتورخانه

انواع موتورخانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

موتور خانه ها به انواع مختلفی تقسیم می شوند که البته این تقسیم بندی بر اساس نوع ساختمان انجام می گیرد و موارد زیر را شامل می شود:

۱٫  موتور خانه های صنعتی

۲٫  موتور خانه های اداری

۳٫  موتور خانه های ساختمانی

۴٫  موتور خانه های مسکونی

۵٫  موتور خانه های بیمارستانی

موتورخانه چگونه کار می کند؟

موتورخانه چگونه کار می کند؟

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

همانطور که قبلا نیز به آن اشاره شد چیلر و بویلر مهمترین عضو موتور خانه ها هستند و به تعبیری مهمترین کار در فرایند موتور خانه ها را انجام می دهند. چیلرها وظیفه کاهش دمای آب یا همان سرد شدن آب را بر عهده دارند و در طرف مقابل بویلرها دمای آب ورودی را همانند آبگرمکن افزایش  می دهند این گرما و افزایش دمای آب توسط مشعل هایی که روی بویلر ها تعبیه شده و از گاز تغذیه می شوند انجام می گیرد. حال بعد از تولید آب گرم و سرد و قرار گرفتن آن ها در لوله های جداگانه  نوبت به آن می رسد که پمپ وارد عمل شود. وظیفه پمپ در موتور خانه ها ابتدا هدایت آب گرم به لوله های رابط و سپس پمپاژ آب به تمامی واحد های ساختمان است.آب گرم و سرد درون لوله ها نه تنها باعث تامین آب گرم و سرد مصرفی منازل و حمام می شود بلکه مورد استفاده سیستم های سرمایشی و گرمایشی ساختمان ها نیز قرار می گیرد. باید گفت اگر اولین بار است که سیستم موتور خانه را از نزدیک می بینید بهت زده و سردرگم نشوید چرا که هر کدام از آن وسایل و قطعات کار مشخصی را انجام می دهند که بعد از آشنایی و بررسی هر کدام آنها از سردرگمی در خواهید آمد.

نکات مهم در مورد طرز کار موتورخانه

نکات مهم در مورد طرز کار موتورخانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

اگر می خواهید موتور خانه ساختمانتان با دقت و کنترل بهتری وارد عمل شود به نکات زیر دقت نمایید:

۱٫  در یک بازده زمانی مشخص اقدام به رسوب گیری و شستشوی دیگ ها کنید.

۲٫  در عایق کاری دیگ ها و لوله ها سهل انگاری نکنید.

۳٫  شعله گاز و مشعل تعبیه شده روی دیگ ها باید با دیگ ها هم خوانی داشته و مطابقت داده شوند.

و در نهایت باید تجهیزات موتور خانه را هر ساله سرویسکاری و تنظیم نمایید  که برای این کار تیم آلفا تهویه را به شما عزیزان پیشنهاد می دهیم.

مزایای موتورخانه

مزایای موتورخانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

۱٫  استفاده از موتور خانه برای ساختمان های بزرگ هزینه ها را کاهش می دهد.

۲٫  تعمیر و نگهداری یک موتور خانه بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر سیستم هاست .

۳٫  سیستم گرمایشی موتور خانه ها از نظر مصرف انرژی بسیار مقرون به صرفه تر از دیگر سیستم های گرمایشی هستند .

۴٫  هزینه گاز کشی موتور خانه ها پایین است .

۵٫  عمر مفید یک موتور خانه در شرایط مطلوب بالای ۱۵ سال است .

پیشرفته ترین کشور ها از موتور خانه ها استفاده خواهند کرد .

محل استقرار موتورخانه

محل استقرار موتورخانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

برای انتخاب محل موتور خانه ابتدا باید به این نکته توجه کرد که این محل باید به پر مصرف ترین قسمت ساختمان نزدیک باشد. همچنین  باید این مکان به گونه ای انتخاب شود تا بدون کمترین هزینه بیشترین بهره برداری انجام گیرد به تعبیری باید مکان موتور خانه با مصرف کننده فاصله چندانی نداشته باشد و دسترسی به آن سریع و آسان باشد.

تفاوت پکیج و موتورخانه

تفاوت پکیج و موتورخانه

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

برای آگاهی از تفاوت پکیج و موتورخانه جدول زیر جهت بررسی مزایا و معایب پکیج و همچنین موتور خانه ها جمع آوری شده است:

پکیجموتورخانه
مصرف و محاسبه مستقل آنتامین آب گرم بهداشتی یکنواخت
سرمایشی و گرمایشی بودن موتورخانه
هوشمندی و بهینه بودن موتورخانه های امروزی
پکیجموتورخانه
خطر گاز گرفتگیدارای راندمان کمتر نسبت به پکیج
نیاز به لوله کشی گاز و کنتور مجزا

با توجه به جدول بالا نتیجه می گیریم در ساختمان های بزرگ، بیمارستان ها ، برج ها و .. بهتر است از موتور خانه ها استفاده کرد و در ساختمان های کوچک مسکونی پکیج انتخاب مناسب تری است . امیدواریم توانسته باشیم تفاوت پکیج و موتور خانه را برای شما عزیزان بیان کنیم.

موتور خانه هوشمند

موتور خانه هوشمند

موتورخانه چیست و طرز کار آن چگونه است؟

با پیشرفت تکنولوژی می توان گفت که موتور خانه ها به سمت پیشرفت گام نهاده اند و سیستم های هوشمندی برای موتور خانه ها طراحی شده است. سیستم کنترل هوشمند موتور خانه نوعی سامانه جهت کنترل تجهیزات داخل موتور خانه متناسب با نیاز حرارتی داخل ساختمان است . این سیستم هوشمند از طریق سنسور های داخل و خارج ساختمان نیاز حرارتی را سنجیده و این امر سبب کاهش مصرف سوخت موتور خانه ، کاهش میزان استهلاک تجهیزات و همچنین بر قراری آسایش ساختمان می شود.