علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه چیست ؟ این سوالیست  که بی شک در ذهن  تمامی کسانی که از موتورخانه ها استفاده می کنند نقش بسته است. همانطور که می دانید موتورخانه ها جهت تامین آب گرم و سرد مصرفی ساختمان ها ، آپارتمان ها و کارخانجات و … فراهم شده اند حال اگر نتوانند آب گرم ساختمان ها را تامین کنند به چه کار ما می آیند؟ حال زمان این است با یکدیگر به بررسی علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه ها بپردازیم . با ما همراه باشید.

طرز کار موتورخانه

طرز کار موتورخانه

علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه

قبل از اینکه به علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه پی ببریم بهتر است ابتدا به طور مختصر با طرز کار موتورخانه آشنا شویم. درون موتورخانه ها مهمترین قطعات برای سرد شدن و گرم شدن دمای آب ،چیلر و بویلر هستند. که گفته می شود آب توسط چیلر سرد و توسط بویلر گرم می شود و این آب گرم و یا سرد تولید شده به واسطه پمپ به تمامی لوله ها پمپاژ شده و به دست مصرف کنندگان می رسد . پس می توان گفت علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه اختلال در عملکرد بویلرها و دیگ بخار است . که در ادامه بیشتر آن را بررسی خواهیم کرد.

علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه چیست؟

علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه چیست؟

علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه

در مطلب بالا ما قصد داشتیم شما را به طور مختصر با طرز کار موتورخانه ها آشنا سازیم حال که با طرز کار موتورخانه ها آشنا شدیم می توانیم علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه را بررسی نماییم. سرد نشدن آب گرم مصرفی موتورخانه ها سبب ایجاد مشکلات فراوانی برای ساکنین آن ساختمان خواهد شد، چه بسا زمانی که ساکنین متوجه این مشکل می شوند دمای موتورخانه را بالا برده و همین باعث افزایش چشم گیر هزینه های مصرفی می شود پس بالا برن دمای موتورخانه ها راه حل درستی برای برطرف کردن علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه نیست بلکه باید تمامی علت ها را یک به یک بررسی نمود و به رفع آن ها پرداخت. در اینجا ما قصد داریم با همراهی شما عزیزان دلایل را بر شماریم . از جمله علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱٫  برق نداشتن دیگ بخار

علت: زمانی که فیوز کنترل کوره و یا همان دیگ های بخار قطع و یا پرده باشد علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه می شود

راه حل: برای رفع این مشکل باید برق شکن قطع شده را دوباره تنظیم نمایید و همچنین اقدام به تعویض فیوز پریده کنید.

۲٫ سطح کم آب

علت: آب درون دیگ بخار را باید نصفه نگه دارید چرا که دیگ بخار دارای سیستم پر کردن خودکار است و توسط دریچه کاهش فشار، کنترل خواهد شد و آب را در سطح مناسب به فشار ۱۲ تا ۱۵  psi نگه می دارد .حال اگر سطح آب کم باشد علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه می شود.

راه حل: می توانید بصورت دستی دیگ بخار را با تغذیه آب ، تغذیه کنید که برای این کار کافیست شیر تغذیه آب را باز نمایید. این کار را تا زمانی که فشار دیگ به ۱۲ psi رسید ادامه دهید.

۳٫  جریان آب قطع است

علت: علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه  می تواند  قطع جریان آب باشد به تعبیری زمانی که شیر گاز بویلر قطع شده باشد سبب قطع جریان آب و در نهایت دیگ بخار گرمایی از خود بروز نمی دهد.

راه حل: برای رفع این مشکل باید از باز بودن شیر گاز بویلر اطمینان حاصل فرمایید.

۴٫ پیلوت خاموش است

علت:زمانی که پیلوت یا همان چراغ فرمان خاموش شده باشد و یا به درستی کار نکند باعث بروز مشکلاتی از جمله علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه می شوند.

راه حل: پیلوت را روشن نمایید.

۵٫  احتراق توسط مشعل دچار اختلال شده است

علت: همانطور که می دانید برخی از دیگ های بخاری فرمان ایستاده ندارند از این رو در بیشتر این نوع دیگ ها احتراق توسط مشعل دچار اختلال می شود و همین سبب گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه می شود.

راه حل: برای رفع این مشکل سیستم احتراق الکترونیکی را باید عیب یابی کنید.

۶٫ خرابی ترموستات

علت: در بیشتر موارد مشاهده شده است که خرابی ترموستات علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه است که در این حالت ابتدا باید ترموستات را روی حالت حرارت گرما قرار داده و تنظیمات دمای آن را به درستی انجام دهید.

راه حل: برای رفع این مشکل باید تنظیمات دمای آن را بالا و پایین ببرید و اگر همچنان این مشکل موجود بود ترموستات را عیب یابی نمایید.

۷٫ رسوب گیری دیگ بخار

علت: با گذشت زمان خواهید دید دیگ ها دچار رسوب گیری خواهند شد و این رسوب گیری بصورت تدریجی و به مرور زمان برای بیشتر دیگ های موتورخانه ها اتفاق می افتد. و همین ممکن است از علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه شود.

راه حل: برای رفع این مشکل بهتر است دیگ بخار را شستشو دهید و یا می توانید به متخصصین ما در تیم آلفا تهویه ارتباط بر قرار کرده تا شما را جهت رفع این مشکل یاری دهند.

 عیب یابی موتورخانه ها

عیب یابی موتورخانه ها

علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه

در بیشتر مواقع مشاهده خواهید کرد که سیستم موتورخانه ها عملکرد خوبی دارد اما شوفاژها و رادیاتورها گرمایش مطلوبی ندارند. که برای رفع این عیب ها و همچنین جستجوی علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه باید تمامی قطعات مورد استفاده در موتورخانه را عیب یابی و بررسی نمایید.که برای این کار می توانید با متخصصین آلفا تهویه از طریق همین سایت ارتباط بر قرار کرده  تا در کمترین زمان برای رفع عیب های موتورخانه شما اقدام نمایند. و اما در اینجا می خواهیم با یکدیگر برخی از عیب های موتورخانه ها را بخوانیم:

۱٫ آب مصرفی پکیج دیواری آب گرم، نوسان پیدا کرده است .

۲٫ فشار آب در مدار گرمایشی افت دارد.

۳٫  سیستم گرمایشی کار نمی کند .

۴٫ گرمای سیستم آب گرم مصرفی مناسب و مطلوب نیست.

سرد شدن آب منبع انبساط

سرد شدن آب منبع انبساط

علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه

از علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه می تواند اختلال در عملکرد منبع انبساط باشد که این امر سیستم گرمایشی را مختل می سازد. سرد شدن آب منبع  انبساط به دلایل زیر صورت می گیرد:

· آب در سیستم انبساط شوفاژ گردش نمی کند

گردش نیافتن آب در سیستم انبساط شوفاژ به علت سرد بودن آب منبع انبساط باز است ممکن است لوله های رفت و برگشت منبع انبساط کیپ شده باشند و همین سبب سرد شدن رادیاتور می شود و باید آن ها را باز نمایید .

· منبع انبساط باز در محیط بیرون قرار دارد

اگر منبع انبساط را در هوای باز نصب کرده اید باید بدانید که ممکن است انتقال حرارت بالایی با هوای سرد محیط داشته باشد و همین سبب سرد شدن آب مخزن شود.

· بستن شیر رفت به مخزن انبساط

بستن شیر رفت به منبع انبساط باعث جلوگیری از ورود آب داغ به منبع انبساط می شود که نتیجه این کار کاهش دمای داخل منبع انبساط است.

نکات تعمیر موتورخانه آب گرم

نکات تعمیر موتورخانه آب گرم

علت گرم نشدن آب مصرفی موتورخانه

· باید از دیگ های آب گرم محافظت و نگه داری شود.

· باید دمای موتورخانه ها را متناسب با شرایط آب و هوای و با توجه به فصل جاری تنظیم کرد تا از اتلاف انرژی جلوگیری شود.

· توجه داشته باشید که تعمیر موتورخانه را باید به دست افراد متخصص بسپارید.

· وجود هر نشتی برای هر کدام از قطعات موتورخانه به ویژه دیگ های آب گرم مضر است و باید در حین مشاهده سریعا با متخصصین تعمیر کار تماس گرفته شود.