علت خاموش شدن کولر گازی چیست ؟ با وارد شدن به فصل گرم تابستان کولرهای گازی برای منازل و محیط های کاری یک وسیله ی ضروری می شوند که باید قبل از کار گذاشتن کولرهای گازی آن ها را سرویس کرد. در اکثر مواقع امکان اینکه کولرها به صورت نا گهانی خاموش شوند زیاد است. در ادامه با تیم آلفا تهویه همرا باشید تا شما را با علت خاموش شدن کولر گازی به صورت کامل آشنا کنیم.

علت خاموش شدن کولر گازی چیست؟

در کولرهای گازی که امروزه یکی از پر مخاطب ترین نوع سیستم های سرمایشی هستند امکان این وجود دارد که به صورت ناگهانی خاموش شوند و دلایل مختلف و زیادی برای این اتفاق وجود دارد که در ادامه شما را با آن ها آشنا خواهیم کرد.

اختلال در برق کشی سیستم کولر یا ساختمان

یکی از دلایل مهمی که باعث کار نکردن یا از کار افتادن کولر گازی می‌شود اختلال در برق کشی سیستم کولر گازی یا برق کشی ساختمان است که اگر به موقع متوجه این موضوع نشوید ممکن است مشکلات جبران ناپذیری را به بار آورد.

اختلال در برق کشی سیستم کولر یا ساختمان

علت خاموش شدن کولر گازی

خراب شدن برد الکتریکی کولر گازی

بعد از اینکه متوجه شدیم که برق کشی سیستم و یا ساختمان درست است و مشکلی ندارد به سراغ برد الکتریکی کولر گازی می رویم.
از دیگر علت خاموش شدن کولر گازی، خراب شدن برد الکتریکی است که در صورت بروز مشکل این قسمت باعث از کار افتادن کولر گازی به صورت ناگهانی و همچنین طبق برنامه کار نکردن آن و … است.
برد کولر گازی مهم ترین قسمت آن می باشد چرا که این قطعه است که دستور کار کردن به سایر اجزا را می دهد و در صورت بروز مشکل به دلیل فرسودگی سیم ها  در طولانی مدت و یا معیوب بودن آن ها باعث می شود که برد اطلاعات را غلط ارسال کند و سیستم کولر گازی هم نتواند به صورت درست کار کند و خاموش می شود.

برد الکتریکی کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

کثیفی فیلتر های هوا

فیلتر های هوا که وظیفه ی گرفتن آلودگی ها و گرد و خاک های موجود در هوا را دارند یکی از مزایای بسیار خوب کولرهای گازی می باشند که پس از کثیف شدن و گرفتن آلودگی های موجود در هوا به خود عملکردی کاملا بر عکس دارند.

فیلتر هوای کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

در صورت کثیف شدن باعث می شوند که کولر گازی کلا از کار بیفتد و یا اینکه به حدی گرم شود که باعث قطع شدن جریان برق سیستم شود.

اتصالات درونی کولرهای گازی

یکی دیگر از عواملی که باعث خاموش شدن کولر گازی می شود بروز مشکلات درونی مثل اتصالی سیم ها، قطع شدن یک قطعه از آن، خرابی خازن و … می باشد.

اتصالات درونی کولرهای گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

خرابی کمپرسور موجود در کولر گازی

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن کولرهای گازی خراب شدن کمپرسور است. برای روشن نمودن کولرهای گازی نیاز به روشن شدن کمپرسور است چرا که با روشن شدن آن کولر گازی روشن می شود.
در صورتی که کولر را روشن کردید، سریعا خاموش شده یا صدایی از خود ایجاد می کند به این دلیل است که کمپرسور جام کرده (قفل شده و قادر به انجام کاری نیست) و کولر گازی خاموش می شود و نمی تواند کار کند.

کمپرسور کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

دلایلی که باعث خراب شدن کمپرسور می شوند از جمله:

  • یخ زدگی: در صورتی که یخ زدگی در قسمت خارج از یونیت رخ دهد احتمال اینکه مبرد (گازی که توانایی جذب و دفع حرارت بالا را دارا است) کم باشد وجود دارد که باعث می شود کمپرسور به صورت ناگهانی روشن و خاموش شود و همچنین باعث جلوگیری از ورود باد سرد می شود.
  • اختلال در برق کمپرسور: احتمال اینکه در کمپرسور مشکلی در رابطه با برق کشی آن وجود داشته باشد هم وجود دارد و در صورتی که حتی یک سیم از آن معیوب باشد باعث بروز مشکل جدی در سیستم کولر گازی می شود و باعث خاموش شدن آن می شود.
  • کثیفی کویل کمپرسور: یکی دیگر از دلایل خاموش شدن کولر گازی کثیف بودن کویل ها است که آلودگی هوا و گرد و غبار باعث مسدود شدن آن ها می شود و باعث می شود که کمپرسور سریعا خاموش شود.
  • تنظیم نبودن مقدار مبرد: اگر در کولر گازی مقدار مبرد تنظیم نباشد یعنی کم یا زیاد باشد ممکن است در عملکرد سیستم کمپرسور مشکل به وجود آید.
  • گرمای بیش از حد کمپرسور: گرمای کمپرسور دلایل مختلفی دارد از جمله کم بودن گاز مبرد، معیوب بودن گاز کندانسور و … .

تنظیمات ترموستات

ترموستات یکی از قطعات کولر های گازی است که وظیفه کنترل دمای محیط را به عهده دارد در اکثر مواقع به صورت خودکار کار کرده و در صورت لزوم خاموش یا روشن می شود.
در صورتی که تنظیمات ترموستات را بیشتر از حد انتظار تنظیم کنید کولر گازی به صورت خودکار خاموش خواهد شد.
در واقع اگر ترموستات خراب شود باعث می شود که کولر نتواند محیط را به دمای متعادل برساند و محیط گرم یا سرد می شود.

ترموستات کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

خرابی اورلود

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن کولرهای گازی خرابی اورلود است.
جهت تشخیص خرابی اورلود از آمپر متر استفاده می کنیم و در صورت خرابی اورلود آن را باید عوض کرد.

اورلود کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

اورلود وظیفه حفاظت از کمپرسور کولر گازی برای جلوگیری از آسیب و خطرات احتمالی به عهده دارد.

نیم سوز شدن موتور فن یا موتور کمپرسور

 

در صورتی که موتور فن یا کمپرسور  نیم سوز شوند کولر قابلیت کار کردن را نخواهد داشت و باعث می شود پس از مدت کوتاهی کار کردن سریع خاموش شود.
دلیل نیم سوز شدن یا سوختن فن یا کمپرسور عمر طولانی کولر گازی می باشد.

موتور کمپرسور

علت خاموش شدن کولر گازی

خرابی رله استارت

یکی دیگر از دلایل خاموش شدن کولر گازی خراب بودن رله استارت است که جزء مراحل اول عیب یابی قرار دارد.
برای تشخیص خرابی رله استارت شستی اورلود را فشار داده و رها می کنند در صورت خراب بودن رله کمپرسور شروع به کار کرده و خاموش نمی شود.
برای تعمیر رله حتما باید آن را تعویض کرد.

رله استارت کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

اختلال در مسیر جریان گاز

از دیگر دلایل خاموش شدن کولر گازی گرفتگی مسیر انتقال گاز است.
امکان گیر کردن چیزی یا برخورد لوله های انتقال گاز با جسمی خارجی باعث گرفتگی آن می شود و اجازه نمی دهد گاز جریان پیدا کند.
در این شرایط زمانی که کولر گازی را روشن می کنید صدایی تولید می کند و بلافاصله خاموش می شود.

مسیر جریان گاز کولر گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

جهت برطرف نمودن مشکلات کولرهای گازی شما را به صورت کامل آگاه ساختیم ولی بهتر است که خودتان به این کار دست نزنید چرا که ممکن است اختلالات را به درستی تشخیص ندهید و با عملکرد خود خسارات جبران ناپذیری به بار آوردید.
پس بهتر است این کار را به نیرو های متخصص و کاردان بسپارید تیم آلفا تهویه با سابقه ای درخشان در جهت تعمیر و نصب سیستم های سرمایشی و گرمایشی از جمله (کولر های گازی، کولرهای آبی، اسپلیت و پکیج) فعالیت دارد و شما می توانید آسوده خاطر این کار را به ما بسپارید.

جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی کولر های گازی

از گذشته این ضرب المثل وجود داشته که پیشگیری بهتر از درمان است و منظور این است قبل از بروز مشکل جدی بهتر است که آن را با هزینه های کمتر و به صورت راحت تر برطرف کرد.

خاموش شدن ناگهانی کولر های گازی

علت خاموش شدن کولر گازی

یکی از مهم ترین راهکار ها جهت جلوگیری از خاموش شدن ناگهانی کولر گازی این است که قبل از راه اندازی کولر را همیشه سرویس کنید و در صورتی که خود تسلط بر این کار ندارید بهتر است که از نیرو های کاردان و خبره کمک بگیرید تیم آلفا تهویه در جهت این کار فعالیت دارد و می تواند سیستم های سرمایشی شما را تعمیر و سرویس نماید.
در صورت هرگونه سوال و مشاوره در مورد سرویس کولر گازی یا نصب کولر گازی ، کافیست با ما در ارتباط باشید.